Otázky a odpovědi

Dobrý den,
potřebuji shodit aspoň 10 kg. Na internetu jsem našla tukožroutskou dietu. Jak dlouho ji mám držet? Děkuji.
Martina K., Praha

Vážená paní,

hubnout neznamená „zatnout zuby“ a „něco vydržet“, v tomto případě vydržet jíst pouze tukožroutskou polévku. Podstatou redukční diety je trvalá změna stravovacích návyků, nikoli konzumace tukožroutské polévky. Při tukožroutské dietě se konzumuje hlavně tukožroutská polévka. Tukožroutská polévka obsahuje hlávkové zelí, cibuli, celer, rajčata, zelené papriky, zeleninový bujón a bylinky. Tukožroutská dieta je jednostranná strava s vysokým obsahem vlákniny, některých vitamínů a minerálů, ale se zanedbatelným obsahem bílkovin, tuků a sacharidů. Má velmi nízké množství kalorií, tělo reaguje na drasticky snížený příjem energie zpomalením metabolismu. Metabolismus je zpomalen i tehdy, když už jste skončila s držením tukožroutské diety a jíte opět běžnou stravu. Díky zpomalenému metabolismu si tělo vše ukládá do tukových zásob a následkem toho přiberete a budete vážit více, než před držením diety. Držení další redukční diety není řešení, opět se dostaví známý a obávaný jo-jo efekt. Redukční dieta znamená jíst pestrou stravu, rozdělenou do 5–6 menších denních porcí, vyhnout se sladkým a tučným jídlům, pít vhodné nápoje a udělat si čas na dostatek vhodného pravidelného pohybu.

Děkuji a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS

 

Dobrý den,
užívám warfarin, lék na ředění krve. Jako doplněk chci užívat aloe vera peach. Nevím, zda a kolik vitaminu K obsahuje aloe vera. Pro informaci na udržení INR 2 - 3 užívám týdně 12 mg warfarinu. Můžu užívat aloe, když je zelená?
Děkuji.
Petr. S., Plzeň

Vážený pane,

nápoj aloe vera peaach neobsahuje vitamín K, lze ho užívat i při léčbě warfarinem.

Aloe vera peach je gelový nápoj se zvýšeným obsahem vitamínu C (meruňky jsou dobrým zdrojem vitamínu C). Gel je vyráběn ze šťávy, která vytéká z kožovitých listů rostliny. Šťáva obsahuje aminokyseliny, enzymy, vitamíny, minerály a jiné účinné látky, které z ní ční velice zdraví prospěšnou rostlinu. Aloe vera obsahuje beta karoten (provitamín A), vitamín E, vitamín C a vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B9 (kyselina listová), B11 (cholin), B12 (aloe vera je jedním z velmi mála rostlinných zdrojů, které obsahují vitamín B 12. Na trhu lze dostat různé druhy gelových nápojů aloe vera, jedná se o gelové nápoje obsahující buď pouze aloe vera, nebo i jiné přidané látky dle druhu rostliny, o kterou je obohacen gelový nápoj aloe vera.

Při léčbě warfarinem není vhodný gelový nápoj aloe vera Sivera, který obsahuje výtažek z kopřivových listů (listy kopřiv jsou bohatým zdrojem vitamínu K), tím i vitamín K.

Děkuji a těším se na Vaše další případné dotazy a připomínky.

Evžena Janovská DiS

 

Dobrý den,
byla mi zjištěna celiakie, rok držím bezlepkovou dietu. Jelikož nemám žádné potíže, chci přejít na běžnou stravu. Jak velká je šance, že se nemoc vrátí? Na internetu jsem se dočetla, že při neléčené celiakii je velká pravděpodobnost neplodnosti a mnoha dalších nemocí. Je to pravda? Jak zjsitím, že se mi ta celiakie vrátila?
Děkuji moc
Kateřina S. Praha

Vážená paní,

nemocný s celiakií musí dodržovat celoživotně bezlepkovou dietu, jinak se nemoc vrátí včetně potíží. Projevy celiakie jsou rozmanité. Velmi časté jsou střevní projevy: průjmy, porucha vstřebávání a z ní vyplývající otoky vlivem nedostatku bílkovin. Mezi další projevy patří tetanie a záškuby způsobené nedostatkem vápníku a hořčíku, anémie z nedostatku železa, kyseliny listové a vitamínu B12, krvácení vlivem nedostatku vitamínu D, poruchy zraku, kůže a sliznic způsobené nedostatkem vitamínu A, poruchy nervového systému, neplodnost vlivem nedostaku vitamínu E, osteomalácie, osteoporóza z nedostatku vitamínu D. Mezi mimostřevní projevy patří: negativismus, poruchy soustředění, apatie, patologické změny na plicích, srdci, játrech, ledvinách.

U tohoto onemocnění je i bezpříznaková forma, pacient nemá do určité doby žádné potíže, ta doba je u každého jednotlivce jiná. Později se mohou projevit mimostřevní projevy nebo jiná onemocnění např. diabetes mellitus. Ale vždy, tj. i u této formy onemocnění dochází postupně k částečné nebo úplné atrofii střevních klků s nárůstem dutin.

Diagnóza se provádí laboratorním vyšetřením krevního séra na protilátky celiakie. Konečná diagnóza se stanoví biopsií sliznice tenkého střeva (odebere se malý vzorek sliznice tenkého střeva).

Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS


 

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, jak poznám, že mé tělo zadržuje moc vody a jak s tímto problémem naložit. Může
hormonální antikoncepce zadržovat vodu v těle? Jak je to s "alergií střev"
na některé potraviny (např. mléko, sója, ...) - je pravda, že po těchto
potravinách mohou střeva tzv. "nabobtnat" a břicho je pak nafouklé a velké?
Děkuji za odpověď.
Jana L.

Vážená paní,

zadržování vody v těle je překážkou při hubnutí. Příčin je několik: nadměrné solení, hojná konzumace potravin a nápojů obsahujících cukr (sůl i cukr váží v těle na sebe vodu a tím ji zadržují), některé druhy antikoncepce (doporučuji se o tom poradit s Vaším gynekologem) a také překyselení organismu (v překyseleném organismu se spojují minerály s kyselinami a tvoří chemické sloučeniny zvané soli. Soli se potom ukládají v mezibuněčných prostorech a váží na sebe vodu). Méně pít a užívat diuretika je velkou chybou, jejímž následkem je dehydratace a poškození zdraví.

Avšak při andměrnéím zadržování vody v těle pomáhá omezt solení, tj. příjem sodíku a zároveň zvýšit příjem potravin bohatých na draslík. Draslík pomáhá pr pomáhá dostat tekutinu z mezibuněčných prostor zpět do buněk a tím následně pomáhá proti zadržování vody v těle. Bohatými zdroji draslíku jsou banány, brambory, meruňky. Potřebný je také dostatečný příjem vápníku, ženy s nízkým příjmem vápníku mají častěji problémy s ukládáním vody v těle.

Dostatek zeleniny, zejména té, která obsahuje hodně vody (např. celer, okurka, rajče, špenát, petržel) brání překyselení organismu. Proti překyselneí těla pomáhá také neslazený zelený čaj, ovoce a vyšší příjem tekutin zavodňujících tělo. K vhodným tekutinám patří pitná voda, neperlivé stolní vody bez příchuti, minerální vody bez příchuti (je třeba je střídat a nepít je denně, aby nedošlo k předávkování minerály), neslazené čaje (ovocní, slabý černý, zelený, bílý, ruský). Tyto tekutiny působí v těle jako rozpouštědlo škodlivých látek a jako dopravní prostředek, jímž jsou tyto škodliviny vyloučeny z těla ven. Dalšími pomocníky proti překyselení organismu jsou: hluboké dýchání (plavání, rychlá chůze, aerobní pohyb (aerobik, jogging), dechové a relaxační cvičení, vyhýbání se stresu (stres výrazně okyseluje organismus) – relaxace, dostatek odpočinku, pobyt v přírodě, zájmová činnost, optimistický pohled na život. Je doporučené omezit konzumaci kyselinotvorných látek (tyto látky nelze vyloučit, tvoří podstatnou část stravy, patří mezi ně např. obilniny a výrobky z nich, luštěniny, tuky, maso, ryby, pikantní koření a pochutiny (např. hořčice, kečup), cukr, ale lze je omezit).

Co se týká alergie: alergie je přehnaná reakce imunitního systému na neškodné látky. Alergie je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulínů E (IgE) vlivem daného alergenu (látka vyvolávající alergickou reakci). Projevy alergie mohou být různé – oční (pálení očí), dýchací (kýchání, senná rýma), kožní, střevní (plynatost, nadýmání (nafouklé břicho), bolesti břicha, průjmy). Existuje též zkřížená alergie, např. kdo má alergii na pyl břízy, má alergii na jablka a jiné peckoviny, kdo má alergii na pyl pelyňku, má alergii na mrkev nebo celer nebo na obojí. Potravinovou alergii mohou způosbovat látky škodlivé pro organismus, např, aflatoxiny, látky dráždivé pro prganismus, např. konzervační látky, glutamát, nedostatek nebo neořítomsnot něklterého z enzymů (např. chybí-li enzym laktáza (enzym štěpící laktózu (mléčný cukr), vzniká intolerance mléka, příp. mléčných výrobků). Sója je jednou z potravin, na kterou bývá častá alergie. Kromě tohoto není sója jako sója, sója totiž obsahuje některé antinutrienty, které se ničí fermentováním, to znamená, že fermentované výrobky ze sóji je neobsahují, zatímco nefermentované ano.

Při potraovnové alergii ne nutné číst složení potravin na obalech. Potravina nesmí obsahovat ani nejmenší množství alergenu, tj. látky vyvolávající alergii.

 

Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS

 

Dobrý den,
je mi 19 let, měřím 175 cm, vážím 70 kg a chci se věnovat modelingu. Slyšela jsem, že jsem na modeling tlustá, potřebuju rychle zhubnout aspoň 10 kg. Na intenetu jsem našla dietu baletek. Kolikrát za sebou ji mám držet, abych zhubla 10 kg?
Děkuji.
Karolína, Plzeň

Vážená slečno,

dieta baletek je jednostranná, neobsahuje dostatek živin, pokud ji budete držet několikrát po sobě, horzí Vám kromě únavy,a podrážděnosti riziko zdravotních komplikací. Dieta baletek je trápení hlady. Hlad nepřispívá ani Vašemu zdraví ani Vaší fyzické a psychické kondici. Vaše BMI je 23, normální hmotnost je BMI 18,5 až 24,9, není důvod pro byste měla zhubnout. Pokud chcete tvarovat postavu, kromě cviků na zpěcnění jednotlivých partií těla je vhodný nordi walking, při němž je zapojeno do činnosti více než 90 % svalů. Nedoporučuji Vám hubnout, v případě, že byste zhubla 10 kg, Vaše BMI by bylo 19, což je dolní hranice fyziologické tělesné hmotnosti. BMI nižší než 18,5 je podváha. U podváhy je větší riziko zdravotních komplikací než u nadváhy. Podváha vede stejně jako obezita ke snížené fyzické i psychické kondici a ke zdravotním komplikacím.

Přeji Vám úspěch v modelingu, ale jako odbornice na výživu Vám nemohu doporučit redukční dietu, která by Vás vedla k podváze, ke krátkodobému profesnímu úspěchu, ale k riziku vzniku dlouhodobých zdravotních problémů. V případě vzniku zdravotních komplikací byste se nemohla nejen věnovat modelingu, ale mnoha dalším činnostem, omezení by bylo dle Vašeho zdravotního stavu. Doporučuji Vám racionální stravu, tj. dodržování zdravé výživy a všech jejích zásad, včetně dostatečné pravidelné pohybové aktivity. O zdravé stravě se můžete dočíst na blog-zdravi-vyzivy-a-diet9.webnode.cz/news/zdrava-vyziva/

Děkuji za Váš dotaz a očekávám Vaše dalšé případné dotazy nebo připomínky

Evžena Janovská DiS

 


Dobrý den,

četl jsem Váš článek o vláknině, který je pro mne velmi zajímavý neboť se již druhým rokem stravuji alternativně.
Nicméně se stále učím a snažím se získávat informace pomocí podobných článků. Proto bych se rád zeptal jak to je s obilovinami (sním jich opravdu velké množství ) a vlákninou. Píšete že oves, žito, ječmen a len obsahuje rozpustnou vlákninu a celozrnná jídla s obsahem slupek, len a obilné slupky obsahují nerozpustnou vlákninu. Nechápu jaký je rozdíl mezi mezi žitem, ječmenem (myslím, že obojí obsahuje slupky) a celozrnnými jídly s obsahem slupek.
Můžete mě prosím vysvětlit jak to myslíte? Rád bych to věděl abych mohl dodržovat vámi udávaný poměr 3:1.
Dále jsem se chtěl zeptat jakou vlákninu obsahuje celozrnná rýže a jáhly.

Děkuji mnohokrát za odpověď

S pozdravem Malý

Vážený pane,

velmi mě těší Váš zájem o zdravou výživu i o alternativní stravování. O tom, zda daná potravina obsahuje rozpustnou nebo nerozpustnou vlákninu nerozhoduje obsah slupek, ale složení vlákniny. To znamená, jaké látky daná vláknina obsahuje a nikoli kde se nachází. Látky obsažené ve vláknině určují její vlastnosti. Rozpustná vláknina, zvaná též měkká vláknina obsahuje látky, které mají schopnost vstřebat vodu, tyto látky působí bobtnání, měknutí.  Mezi složky rozpustné vlákniny může patřit pektin nebo části hemicelulóz nebo inulin nebo rostlinné slizy jako jsou agar, guar, vyskytují se například v psyliu.

Naopak nerozpustná vláknina, zvaná též hrubá vláknina dodává pocit nasycení a slouží také ke zrychlení pohybu střev.  Mezi složky nerozpustné vlákniny může patřit celulóza, lignin a také některé hemicelulózy.

Možná Vás napadne otázka, jak je možné, že některé hemicelulózy jsou složkami rozpustné vlákniny a některé hemicelulózy jsou naopak složkami nerozpustné vlákniny. Každá hemicelulóza má jiné chemické složení, má jiný chemický vzorec, který je dán strukturou a uspořádáním molekul v dané látce, tj. v dané hemicelulóze. Z toho vyplývá, že ne všechny hemicelulózy mají stejné vlastnosti a stejné účinky na naše tělo.  Například celozrnná rýže stejně jako jáhly obsahuje rozpustnou vlákninu. U rýže a jáhel konzumujete pouze zrna, pokud byste však konzumoval  pouze jejich  otruby,  Vaše tělo by mělo zdroj nerozpustné vlákniny.  Otruby nejsou zrna, otruby jsou produkt, který vznikl při zpracování obilí, např. ovsa, žita a dalších.

Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS     

 

Dobrý den,
prodělala jsem zánět tlustého střeva, podle lékařských výsledků již zánět odezněl. Po dobu zánětu jsem dodržovala dietu s omezením zbytků. V době, kdy jsem začala držet dietu s omezením zbytků, trpí zácpou. Musím tuto dietu držet i nyní, když mám výchlipky v cca 10 cm dlouhého úseku střeva, ale nemám již zánět? A co mám dělat, abych neměla zácpu? Děkuji.
Eva K. Chrudim

Vážená paní,

zánět střevní výchlipek, divertiklů je komplikace střevní divertikulózy. Při zánětu divertiklů je nutné dodržovat dietu s omezením zbytků, což znamená omezovat vlákninu. Avšak v klidovém období, tj. v období bez zánětu, je naopak potřeba dodat tělu vlákninu. Jedná se o zvýšení příjmu nenadýmavého ovce a zeleniny a dalších nenadýmavých potravin a o konzumaci celozrnných výrobků. Strava má být sice nenadýmavá, nemá však šetřící charakter. Kuchyňská úprava stravy, stejně jako výběr potravin, kromě nadýmavých potravin, je stejný, jako u běžné stravy. Při divertiklech v období, kdy není zánět, se konzumuje běžná strava, ve které je zvýšený příjem nenadýmavé zeleniny a ovoce, celozrnných výrobků, obilnin, otrub. Je třeba pouze se vyřadit z jídelníčku nadýmavé potraviny, jako je kapusta, všechny druhy luštěnin, okurky, hlávkové zelí bílé i červené, květák, brokolice, česnek, cibule (cibule se dává pouze na vydušení a potom se již nekonzumuje), ředkvičky, ředkev, paprika, hrušky.

Přechod na tuto stravu nemá být náhlý, je třeba postupně zařazovat větší množství obilovin, ovoce a zeleniny, aby si střevo zvyklo na vyšší přísun vlákniny a nenastaly trávicí potíže. Vhodná je konzumace zakysaných mléčných výrobků, působí proti zácpě i působí blahodárně na prospěšnou střevní mikroflóru. Doporučuji Vám být opatrná a raději se vyhnout pikantním, kořeněným jídlům, jako jsou zrající a plísňové sýry, různé marinády, pepř, černá zrnková káva.

Velmi důležitý je dostatečný příjem tekutin, vhodné jsou tekutiny, které zavodňují organismus, jako je pitná voda, stolní vody bez příchuti, minerální vody bez příchuti, které je dobré střídat, neslazený slabý černý čaj, zelený čaj, bílý čaj, ovocné čaje, nepřislazované šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny. Slazené tekutiny nejsou zakázány, je však třeba pít více tekutin, které zavodňují organismus. Cukr váže vodu v těle a má podíl na dehydrataci organismu. Doporučuji vyhnout se nápojům obsahující kysličník uhličitý, jedná se o perlivé a mírně perlivé nápoje.

Zvýšený příjem vlákniny z nenadýmavých potravin, střídmá konzumace sladkých potravin, dostatečný denní příjem vhodných tekutin a dostatečná fyzická aktivita podle Vašeho zdravotního stavu i Vaší fyzické kondice je prevence proti zácpě. Fyzická aktivita neznamená pouze sport či cvičení v posilovně nebo ve fittnes centru. Fyzickou aktivitou je i svižná chůze a nordic walking, který je efektivnější, než běžná chůze, je však třeba ho provádět správnou technikou a mít správné vybavení.

Při výskytu komplikací je třeba nic nejíst, nepít a okamžitě vyhledat lékaře specialistu-chirurga.

Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS

 

 

Kontaktujte nás